..ДОШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД ЯСЛА-САДОК №2 "Теремок...

Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [2]
Консультації [5]
Про лінь забудешь - щасливим будешь [0]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 17
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Консультації

Консультація для педагогів: «Роль пізнавальних казок в процесі розумового розвитку дитини»

Консультація для педагогів:

 

«Роль пізнавальних казок в процесі розумового розвитку дитини»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                     Підготував:

Вихователь ІІ молодшої групи №2

                                                                  Скоробагата Н.В.

 

 

 

 

 

2016-2017 н.р.

 

 

 

«Казка - брехня, та в ній натяк...»

 

У дошкільному віці у дітей бурхливо розвивається уява, що яскраво виявляє себе у грі і при сприйнятті художніх творів. Особливо дітям дошкільного віку подобаються казки. Казка займає настільки важливе місце в житті дитини, що деякі дослідники називають дошкільний вік «віком казок».

Казка - це усно-поетична розповідь, який в тій чи іншій мірі містить фантастичний вимисел. Російська народна казка - це. Перш за все, твір мистецтва; живе, цікаве, яскраве, барвисте, стираючи грань між реальністю і грою, що надзвичайно імпонує дітям і відповідає їх психологічних особливостей.

Мова казки простий і тому доступний. Сюжет прозорий, але загадковий, і тим самим сприяє розвитку дитячої уяви. А казкові образи близькі за своїм характером образів уяви дітей. Крім того, жодна дитина не любить настанов, а казка не вчить безпосередньо. Вона «дозволяє собі натякнути на те, як краще вчинити в тій чи іншій ситуації. Казки гарні тим, що в них немає довгих і утомливих міркувань. Різноманітність і напруженість дії створюють у дітей постійний і неослабний інтерес. Казка сприяє формуванню у дітей моральних понять, адже майже всі діти ототожнюють себе з позитивними героями, а казка кожен раз показує, що добрим бути краще, ніж поганим, що треба прагнути робити добро людям.

Художнє сприйняття є активним для дітей дошкільного віку процесом, який пробуджує їх моральні якості, і, насамперед, людяність. Сприйняття мистецтва завжди пов'язане із співпереживанням. У дітей старшого дошкільного віку співпереживання носить безпосередній характер: вони уявляють себе з улюбленими героями творів, проникають у внутрішній світ, копіюють їх характер. Так вживаються в образ, що з допомогою уяви стають учасниками подій (долю зайчика, вигнаного з його хатинки лисицею, діти приміряють до власної і, співпереживаючи, мислять приблизно так: «Щоб я робив, якби мене хтось вигнав з дому?»).

Казка відіграє велику роль в естетичному розвитку дітей дошкільного віку, без якого немислиме благородство душі, чуйність до чужого горя, страждання. Завдяки казці, діти пізнають світ не тільки розумом, але й серцем, і не лише пізнають, а й відгукуються на події і явища навколишнього світу, висловлюють своє ставлення до добра і зла. Благополучний кінець казки виховує оптимізм, впевненість у подоланні будь-яких труднощів. Оповідь з подальшим переказом сприяє розвитку мислення і збагачення мови дитини.

За словами В.Г.Белинского, у дітей з ранніх років повинна виховуватися почуття прекрасного, як один з найперших елементів. Під впливом казки загострюється вразливість дітей до всього прекрасного в житті і природі. Адже в основному, всі дії казки відбуваються на тлі природи. У казці немає великих зображення картин природи, але діти бачать «чисте поле», «білу березоньку», «травушку-муравушку», «швидку річечку», «крутий бережок» і багато іншого. Казка може намалювати різні картини природи:

- красу літнього саду, де росте чудова яблунька: «яблучка на ній висять наливні, листочки шумлять золоті...» (Хаврошечка);

- картину зимового вечора на річці, де сидить вовк з опущеним в ополонку хвостом: «Ясні, ясні на небі, мерзни, мерзни вовчий хвіст...» (Лисичка-сестричка і сірий вовк).

Пов'язані з захоплюючим дією казки, картини природи сприймаються дітьми емоційно, і, бути може, вперше діти починають розуміти, як прекрасний навколишній їх світ.

Діти люблять чарівні казки і казки про тварин. Кіт, півень, заєць, лисиця, вовк, ведмідь, як найбільш знайомі дітям тварини, з життя перейшли в казку. Все в казці фантастичне тісно пов'язане з реальною дійсністю, і не відводить дітей від неї, а, навпаки, служить розкриттю життєвої правди. Своїм змістом казки дають дітям знання про природу.

Діти дізнаються про спосіб життя тварин, про їх звички, про те, які риси притаманні того чи іншого звіра. Адже багато цікаві особливості поведінки тварин, вирощування рослин, суть деяких явищ неживої природи, недоступні для спостереження і тут на допомогу приходить казка. Дітям старшого дошкільного віку можна розповісти про особливості життя тварин в природних умовах, про те, як вони влаштовують свої житла, піклуються про своїх дитинчат, добувають їжу. Також можна пояснити значення тварини в природі. Результати досліджень дітей дошкільного віку показують, що первинні уявлення про багатьох тварин, особливості їх поведінки, формуються саме під впливом казки. Враження дитячих років - самі яскраві і стійкі, вони залишають глибокий слід у житті кожної людини. Відомий зоолог, доктор біологічних наук А.Г.Баяников згадує, що прочитана йому в дитинстві казка про хлопчика, якому фея допомогла знайти і побачити гнізда всіх птахів, взявши з нього обіцянку не чіпати їх, багато в чому визначила його ставлення до природи та вибір життєвого шляху.

Казка займає особливе місце в житті дошкільника. Казкові образи яскраво емоційно забарвлені і довго живуть у свідомості дітей. Казка вчить дітей мріяти, підкреслювати головне, індивідуальне в образі, узагальнювати істотні ознаки, посилює розумову діяльність. Казковий вимисел завжди педагогічне. Він використовується як засіб виховання кращих людських якостей. Казка збагачує внутрішній світ дітей, вони тягнуться до неї.

Категорія: Консультації | Додав: 2984 (28.01.2017)
Переглядів: 280 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2018
Конструктор сайтів - uCoz