..ДОШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД ЯСЛА-САДОК №2 "Теремок...

Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [2]
Консультації [5]
Про лінь забудешь - щасливим будешь [0]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 16
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Консультації

Консультація для педагогів

КОНСУЛЬТАЦІЯ

ДЛЯ ВИХОВАТЕЛІВ

за темою

«Дитячі страхи: шляхи подолання та види»

                                           

 

                                              Підготувала:

                                              практичний психолог

                                              Сидоренко В.В.

                 

                                  2016 – 2017 н.р.

        Дитячі страхи - Що ж це таке і як з ними боротися? Як правило, реакція дорослих на страхи дітей буває різною. Одні батьки починають панікувати і відразу ж приймаються давати улюбленому чаду заспокійливі препарати. Інші просто не звертають ніякої уваги на переживання дитини, вважаючи, що з часом це пройде само собою. Треті ж починають лаяти і навіть карати ні в чому не винного малюка, вважаючи, що всі страхи він вигадав з метою отримати певні послаблення в дисципліні і додаткові привілеї.

І тільки мала частина батьків приймає правильне рішення і звертається за кваліфікованою допомогою дитячого психолога. А адже це абсолютно правильно, адже ігнорування дитячих страхів здатне значно ускладнити ситуацію і привести до виникнення такого грізного ускладнення, як дитячий невроз, який вимагає серйозного лікування, найчастіше в умовах стаціонару. Своєчасна робота психолога з дитячими страхами допоможе викорінити проблему на самому початку її розвитку.

Навіть у тому випадку, якщо неврозу вийшло уникнути, страхи у дитини, залишені без уваги, здатні нанести значної шкоди дитячій психіці. Адже дуже багато комплекси та фобії, властиві дорослим людям, беруть свій початок у дитинстві.

Суть дитячого страху

Що ж таке дитячі страхи і яка їхня природа походження? Страх - це емоційна реакція психіки на вплив загрозливих факторів. Однак, як показує психоаналіз дитячих страхів, специфіка їх така, що реальної загрози, як правило, не існує, а саме виникнення проблеми обумовлено дуже багатим і яскравим дитячим уявою. Джерелом для уяви дитини є його оточення, зокрема, дорослі люди, надмірно емоційно обговорюють у присутності дітей проблеми пожеж, стихійних лих, ДТП та інших нещасних випадків.

Дитячі нічні страхи можуть бути викликані переглядом фільмів жахів. Часто нам здається, що дитина зайнятий своїми справами і не звертає ніякої уваги на те, що відбувається на екрані. Однак насправді це враження дуже оманливе - малюк, немов губка, вбирає всю інформацію. А так як він не завжди до кінця здатен відрізнити правду від вимислу, це згодом призводить до виникнення дитячих страхів.

Причини виникнення страхів у дітей

Також існує безліч різних передумов для розвитку страхів у дітей. Причини виникнення їх часто заховані набагато глибше, ніж здається. Там, де дорослі й не здогадуються шукати їх. Психологи називають основні з них:

1.   Яким би це не здалося дивним, але урбанізація внесла свою величезну лепту в почастішання випадків виникнення дитячих страхів

Дитина може відчувати себе самотнім, втомленим від постійного достатку нової, часто абсолютно непотрібної йому інформації. Крім того, міські діти, як правило, найчастіше страждають від гіпертрофованої піклування батьків, що теж дуже несприятливо позначається на дитячій психіці, робить дитину невпевненою у собі і боязким.

2.   Брак спілкування з дорослими людьми також далеко не нешкідлива

Ніякі комп'ютерні ігри, телевізор і найдорожчі іграшки не можуть замінити дитині живого людського спілкування. Відсутність тісного емоційного контакту з батьками у половині всіх випадків є причиною виникнення дитячих страхів. Дуже часто для повного їх усунення досить просто проводити з дитиною більше часу. І не просто знаходитися поруч, а саме спілкуватися: здійснювати спільні прогулянки, грати, читати.

3.   Психологи помітили якусь закономірність: ті діти, які не отримують необхідну їм за віком фізичне навантаження, набагато частіше стикаються з проблемою виникнення у них страхів.

4.   Домінантне поведінка матері також є причиною виникнення дитячих страхів

Якщо жінка займає лідируючу роль у родині, дозволяє собі агресивна поведінка по відношенню до інших членів сім'ї, страхи у дитини в подібному випадку йому забезпечені.

5.   Сварки в будинку також майже неминуче призводять до появи сильних дитячих страхів

Дитина не до кінця усвідомлює, що ж відбувається в його родині, однак те, що щось не гаразд, він чудово відчуває. І ці тривоги втілюються в страхах, хоча справжні причини дитячих страхів так і залишаються загадкою для батьків.

Діагностика дитячих страхів

Важливою складовою частиною роботи психолога з дитячими страхами полягає у їх діагностиці і встановленні причин. Як правило, для дитячих психологів діагностика дитячих страхів не складає ніяких труднощів. Всі вони дуже схожі між собою. У кожного психолога існує своя методика виявлення дитячих страхів. Але в цілому, за своєю суттю, вони всі дуже схожі і ґрунтуються на основних типових особливостях дитячої психіки.

Абсолютно будь-яка методика діагностики дитячих страхів ставить перед собою мету виявити не тільки різновиди психологічної хвороби, але і причину її виникнення. Одні фахівці використовують для цього малювання, інші - ліплення, а треті вважають за краще бесіди з малюком. Складно назвати найкращу діагностику дитячих страхів, так як всі ці способи дають однаково ефективні результати, а при виборі методу необхідно враховувати ряд індивідуальних психологічних і вікових особливостей кожної дитини.

Класифікація дитячих страхів виділяє два основних типи:

1.   «Німі» страхи

Це коли сам дитина заперечує наявність проблеми, однак воно абсолютно очевидно для батьків. Найчастіше сюди відносяться страхи тварин, гучних звуків, незнайомих людей і незвичної обстановки.

2.   Страхи - «невидимки»

Тут все навпаки. Малюк усвідомлює свої страхи, а от дорослі, навпаки, не помічають жодних ознак їх присутності у дитини. Невидимі страхи набагато більш різноманітні, психологи визначили величезна їх кількість. Ми наводимо найбільш часто зустрічаються:

·        Страх дитини перед покаранням за якийсь проступок

Причому помилка може бути настільки незначною, що дорослі просто не звернуть на неї ніякої уваги. Наявність подібних страхів свідчить про серйозні проблеми у взаєминах дитини з батьками, деколи навіть може бути наслідком надмірного суворо поводження з малюком. У разі появи подібного страху батьки повинні серйозно задуматися про свою моделі поведінки з дитиною і переглянути її, щоб уникнути серйозних проблем.

·        Страх крові

Дуже багато діток при вигляді маленької крапельки крові, показавшейся з обідраною коліні, починають кричати з такою силою, що можна подумати, що ранка - це не маленька подряпина, а знята живцем шкіра, яку, до всього іншого, посипають пачкою солі. Насправді дитина не кричить від болю, а від панічного страху. Це абсолютно непідконтрольне дитині почуття, тому підсміюватися над ним не варто. Страх перед кров'ю обумовлений найчастіше банальним незнанням фізіології - дитині здається, що вся кров витече і він помре. Власне кажучи, боязнь крові є похідною страху смерті.

·        Смерть батьків - також досить часто зустрічається різновид дитячих страхів, часто породжена самими дорослими.

Як ви можете самі переконатися, далеко не завжди той факт, що дитина не говорить батькам про свої страхи, означає, що їх немає насправді. У тому випадку, якщо батьки заперечують явище дитячих страхів як таких, а, відповідно, не бачать необхідності роботи з ними, вони можуть протікати безсимптомно. Однак у такому разі негативні наслідки для дитячої психіки будуть в рази важче, ніж якщо б батьки визнали проблему і допомогли дитині у подоланні дитячих страхів.

Однак ті батьки, які самі мають недовірливим характером і надмірної вразливістю, також можуть погіршити ситуацію, створивши навколо неї непотрібну метушню, тим самим концентруючи і закріплюючи увагу малюка на наявну проблему. Адже робота з дитячими страхами полягає як раз в тому, щоб виявити страхи і змусити дитину забути їх, не акцентуючи на них увагу дитини.

Часом навіть зустрічаються ситуації, в яких батьки мимоволі, на підсвідомому рівні, можуть проектувати власні страхи на своїх дітей. Це, як правило, страх смерті батьків, який рано чи пізно відчуває будь-яка дитина, страх покарання (частіше всього зустрічається у чоловіків). Як правило, якщо батькам вдасться знайти їх спільні з дітьми страхи, подолання їх стає набагато швидше і легше.

Виявляємо причини дитячих страхів

Як вже було сказано, для того, щоб успішно подолати страхи у дитини, необхідно з допомогою психоаналізу з'ясувати їх причини. У домашніх умовах ви можете скористатися декількома простими, доступними для батьків методиками виявлення дитячих страхів, які дають досить точне уявлення про характер проблеми:

·        Малювання

Навіть у тому випадку, якщо ваша дитина не володіє особливими художніми талантами, ви можете попросити намалювати те, що його турбує. Однак прохання повинна бути дуже м'якою тактовній формі і ні в якому разі не повинна носити наказовий характер. Ліплення з пластиліну підійде тим дітям, які не люблять малювати. Рекомендації батькам в даному випадку абсолютно ідентичні.

·        Якщо вищезгаданий спосіб не допоміг визначити причини виникнення дитячих страхів, ви можете запропонувати дитині придумати казку, в якій буде розказано саме про те, що турбує малюка

Як правило, цей метод ідеально підходить для визначення дитячих страхів після п'яти років. Обов'язково запишіть казку на папір. По-перше, таким чином проводиться візуалізація страхів, що є завданням абсолютно будь методики діагностики, а по-друге, може стати в нагоді вам в майбутньому, у разі повторного виникнення тривоги і страхів у дитини.

Ще одним дієвим способом того, як перемогти страхи у дітей, є розмова з дитиною на хвилюючу його тему. Доросла людина, якому належить бесіда з дитиною, повинен серйозно підійти до цього питання і заздалегідь обміркувати список питань, які він задасть дитині. Також зверніть увагу, щоб всі питання задавалися на доступному для дитячого розуміння рівні. Не варто квапити дитину з відповіддю, слід дати йому час подумати. Ні в якому разі не можна загострювати увагу на який-небудь однієї причини, так як це може призвести до виникнення нового страху.

Класифікація дитячих страхів за віком

Існують різні класифікації дитячих страхів, зрозумілих лише психологам, тому наводити їх всі немає сенсу. Однак нижче наведено найбільш повний список поширених дитячих страхів, з урахуванням вікових особливостей, адже цей синдром різний у різних вікових категоріях.

Дитячі страхи у малюків від 0 до 3 років

·        Яким би дивним це не здавалося, але діти першого року життя також схильні дитячим страхам

Наприклад, це може бути страх перед новою обстановкою. Напевно будь-яка мама помічала, як змінюється малюк, варто йому потрапити в незнайоме приміщення.

·        Також у малюків поширений страх втратити маму

Він настільки поширений, що описувати проблему, просто не має сенсу. Однак, на жаль, дуже часто подібний страх приймається за розпещеність і капризи дитини.

·        У віці від одного до трьох років з'являються нові дитячі страхи, мимовільними винуватцями яких стають батьки малюка

Наприклад, страх темряви, коли дитину лякають «чортом» та іншими міфічними персонажами.

·        Існує також страх дитини залишитися одному хоча б на хвилину

Як правило, він виникає саме з-за того, що елементарну потребу малюка в батьків в перший рік життя дорослі вважали за звичайну розпещеність, і дитина був позбавлений постійного тісного контакту з мамою.

·        Нічні страхи. У більшості випадків вони є продовження страху темряви. Пам'ятайте про те, що перегляд деяких сучасних мультиків здатен значно погіршити ситуацію.

Дитячі страхи у дітей 3-5 років

Для вікової категорії від трьох до п'яти років найбільш характерні такі страхи, як:

·        Панічний страх перед самотністю-

·        Страх темряви.

·        Також в цьому віці деякі батьки з подивом помічають, що у їх крихти з'явився страх замкнутого простору, наприклад, дитина може відмовитися заходити в ліфт або почати вимагати залишити відкритими двері в спальню. Психокорекція такого дитячого страху обов'язкова, в іншому разі цей страх може спливти в дорослому віці, обернувшись на клаустрофобію.

·        Дитячий нічний страх в цьому віці викликається казковими персонажами, так дитина в цьому віці ототожнює їх із цілком реальними людьми.

Страхи у дітей 5-7 років

У віці 5-7 років синдроми дитячих патологічних страхів стають набагато різноманітнішими. Кругозір дитини розширюється, а разом з ним в житті маленького чоловічка можуть з'явитися нові страхи.

·        Наприклад, нічні страхи в 7 років купують нову форму - дитина починає боятися засипати, так як у сні він бачить страшні сни. А це є досить серйозним навантаженням на нервову систему дитини, тому корекція нічних страхів 7 років просто обов'язкова.

·        З'являється страх перед покаранням. Як вже говорилося, це дуже тривожний сигнал про те, що з стосунками між батьками і дітьми не все в порядку. Психокорекція дитячих страхів перед покаранням повинна починатися зі зміни підходу батьків до процесу виховання дитини. Давно визнаний той факт, що фізичний вплив на малюка не приносить нічого, крім шкоди.

·        Під впливом розмов дорослих людей і переглядів телепередач у дитини може виникнути непереборний страх перед тваринами, найчастіше собаками. До речі, найчастіше дорослі підсилюють цей страх, надмірно опікуючись дитини.

·        У цьому віці дитина стикається з таким сумним явищем людського життя, як смерть. Проте усвідомити до кінця цього дитина ще не може, і тому у малюка з'являється страх перед власною смертю, смертю батьків.

·        Крім того, страх смерті у дитини, як наслідок, тягне за собою виникнення страху перед всілякими пожежами, стихійними лихами, ДТП та інше.

·        Піклуватися про психологічне здоров'я дитини необхідно починати ще до його народження

Дитячі психологи відзначають цікаву закономірність - чим спокійніше проходила вагітність, тим рідше у дітей в подальшому виникають якісь дитячі страхи. Так що постарайтеся, як би банально це не звучало, менше нервувати під час вагітності.

·        Рекомендація для мами: яку б високу посаду ви займали на роботі, пам'ятайте, що дитина - це не ваш підлеглий, йому потрібен не суворий керівник, а ніжна і любляча мама

Відмічено, що у дітей владних, суворих матерів страхи зустрічаються набагато частіше і в більш важкій формі. Лікування дитячих страхів дуже складне і часто вимагає застосування фармакологічних препаратів.

·        Ні в якому разі не можна допускати, щоб дитина відчував себе покинутим і непотрібним

Навіть якщо ви майже весь час проводите на роботі або ж у вас народився молодший дитина, або з якихось інших причин у вас зовсім не залишається сил, необхідно, пересилюючи себе, приділяти дитині увагу. При відсутності адекватного лікування дитячих страхів, викликаних відчуттям власної непотрібності», у підлітковому віці ця проблема може призвести до виникнення у дитини суїцидальних нахилів.

·        Однак і прищеплювати дитині почуття власної винятковості також не варто

Егоїстичне мислення також часто призводить до появи страху втратити своє виняткове становище, що носить характер нав'язливої ідеї.

·        Постарайтеся не обмежувати дитину у спілкуванні з однолітками - це призведе до появи страхів перед шкільною життям.

·        Ніколи не порівнюйте свою дитину з іншими дітьми

Ні в якому разі не можна приводити в приклад малюкові ті успіхи, яких досягли його однолітки. Це з великою ймовірністю призведе до зниження у дитини самооцінки.

·        Ні в якому разі не лякайте дитину собаками, лікарями або міліціонерами. Дитина подібні загрози сприймає дуже серйозно.

 

Категорія: Консультації | Додав: 2984 (26.01.2017)
Переглядів: 56 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2018
Конструктор сайтів - uCoz